Mobilna infrastruktura GOK Oleśnica - "w drogę" z tradycją ku innowacji w kulturze

To tytuł zakończonego właśnie projektu, realizowanego przez GOK Oleśnica w 2017 roku.

Zakup infrastruktury oraz działania artystyczne i edukacyjne były dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Infrastruktura Domów Kultury 2017.

W ramach projektu zakupiono piec ceramiczny Raku ze stanowiskami do toczenia na kole garncarskim, narzędzia do prowadzenia warsztatów ceramicznych, mobilny piec chlebowy z osprzętem, meble specjalistyczne do prowadzenia warsztatów, wiatę drewnianą do stacjonarnego pieca chlebowego w Boguszycach, mobilny podest sceniczny oraz agregat prądotwórczy.

Łączna kwota zadania to 80 663,47 zł z czego 60 000 zł pochodziło ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Infrastruktura Domów Kultury, natomiast 20 663,47 to wkład własny.

Projekt był realizowany przez bardzo doświadczonych liderów działań artystycznych i animacyjnych: Małgorzatę Puszczyńską, artystę plastyk z GOK Oleśnica, oraz Monikę Małobęcką z GOK Oleśnica, animatora tradycyjnych warsztatów dawnego rzemiosła i kuchni przy „Izbie Pamięci Gminy Oleśnica” w Boguszycach. Koordynatorem projektu był Piotr Michałowski z GOK Oleśnica, Kierownik Domu Kultury. Działania i warsztaty ceramiczne oraz warsztaty wypiekania chleba odbywały się w okresie letnim, jesiennym i zimowym w 10 miejscowościach gminy Oleśnica w Boguszycach, Piszkawie, Ligocie Polskiej, Sokołowicach, Krzeczynie, Ostrowinie, Ligocie Wielkiej, Ligocie Małej, Bogusławicach, Nowoszycach.

Takiego działania właśnie nam brakowało, czyli wspierania nowatorskich rozwiązań przy zdecentralizowanym modelu zarządzania instytucją kultury. Teraz to nie mieszkańcy są zmuszeni do przyjazdu do Centrum Kultury, ale to właśnie animatorzy kultury mogą bez przeszkód przyjechać z mobilnymi pracowniami do każdego zakątka gminy – przyznaje Dyrektor GOK Oleśnica, Dorota Bartczak.

Zakupiona infrastruktura posłuży przez długie lata do realizacji w gminie Oleśnica ciekawych zajęć artystycznych i edukacyjnych. Dziękujemy wszystkim osobom w każdym wieku, zaangażowanym w realizację tego projektu. Wszystkie działania będą kontynuowane w kolejnych latach, a celem jest aktywne zaangażowanie jak największej ilości osób w twórcze spędzanie wolnego czasu, a tym samym rozwijanie kapitału społecznego.