Kolorowe Przystanki Autobusowe w gronie najlepszych europejskich praktyk!

Projekt prowadzony nieprzerwanie od 2013 roku w raporcie "Economia Creativa", przygotowanym specjalnie na obchody Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

Z wielką radością informujemy, że nasz projekt artystyczny, prowadzony w gminie Oleśnica pod nazwą "Kolorowe przystanki autobusowe" (działający również na rzecz zrównoważonego stylu życia) został uznany za jedną z 11 najlepszych europejskich praktyk, wskazanych łącznie w 9 europejskich krajach i znalazł się w badaniach i raporcie (dostępnych wkrótce) pn. "Dziedzictwo kulturowe – innowacyjne poszerzanie grona odbiorców” (opracowanym przez Economia Creativa). W raporcie znalazły się projekty z Wielkiej Brytanii, Portugalii, Rumunii, Szwecji, Włoch, Hiszpanii, Czech, Chorwacji i Polski (Gmina Oleśnica).

Tymczasem można już podziwiać wspaniałe video z rysunkami Justyny Molendowskiej-Ruiz. Raport przygotowali Antonio Carlos Ruiz Soria i Justyna Molendowska-Ruiz z Economia Creativa, a jest on związany ze świętowaniem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

Projekt "Kolorowe przystanki autobusowe" rozpoczął się spontanicznie w 2013 roku i był prowadzony przez Gminny Ośrodek Kultury Oleśnica, Fundację Wspierania Rozwoju Lokalnego "Moja Przestrzeń", artystkę Marzenę Klimowicz (w ramach projektu "Świetlice wiejskie - Centra Aktywności Obywatelskiej", realizowanego przy wsparciu programu SWISS CONTRIBUTION), a następnie kontynuowany przez artystę Marcina Mrowickiego, Gminny Ośrodek Kultury Oleśnica, przy wsparciu Urzędu Gminy Oleśnica i oczywiście samych mieszkańców gminy Oleśnica.

- Do chwili obecnej w gminie Oleśnica dokonaliśmy wspólnie 16 społecznych rewitalizacji przystanków autobusowych, dzięki czemu powstało 16 całkowicie oryginalnych dzieł artystycznych, wymyślonych i wykonanych przez mieszkańców, pod okiem wspaniałych artystów – komentuje Dyrektor GOK Oleśnica, Dorota Bartczak.

W 2018 roku planowane jest wydanie małego przewodnika w formie mapy, aby można było zwiedzać gminę Oleśnica śladami kolorowych przystanków. W tym roku wykonane zostaną ostatnie rewitalizacje przed wydaniem przewodnika, dlatego zainteresowane sołectwa gminy Oleśnica prosimy o możliwie szybkie zgłoszenia swojego pomysłu i gotowości do GOK Oleśnica.

W tym miejscu przypominamy też materiał telewizyjny o Kolorowych przystankach w gminie Oleśnica, zrealizowany w 2015 roku przez Dorotę Kaczor i jej zespół z TVP3 Wrocław:

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w działania!