No2War / Nie dla Wojny!

W dniach 8 – 11 maja 2018 GOK Oleśnica gościł uczestników dwuletniego, międzynarodowego projektu „NO2WAR”. Projekt realizowany jest w gminie Oleśnica w latach 2016-18 przez partnerów z Węgier, Niemiec, Grecji oraz Polski i dofinansowany przez  program "Europa dla Obywateli" Unii Europejskiej.

W dniu 09 maja br. odbyło się otwarte spotkanie w Izbie Pamięci Gminy Oleśnica w Boguszycach, gdzie oprócz partnerów projektu obecni byli również mieszkańcy gminy Oleśnica, Wójt Gminy Oleśnica Marcin Kasina, Dyrektor GOK Dorota Bartczak i przedstawiciele lokalnych władz.Uczestnicy spotkania obejrzeli prezentację pt. "Indywidualne narracje na temat II wojny światowej i totalitaryzmów", którą przedstawiła Monika Małobęcka z GOK Oleśnica. Dla wszystkich zebranych wystąpił zespół „Boguszyczanie” z Boguszyc , działający przy GOK Oleśnica. W programie trzydniowego spotkania partnerskiego w gminie Oleśnica odbyło się również spotkanie z uczniami Szkoły Podstawowej w Sokołowicach, gdzie prezentowana była historia szkoły i edukacji w gminie Oleśnica. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się zapisy w szkolnej kronice, które wzbogaciła opowiadaniami pani Małgorzata Krasinkiewicz, nauczyciel historii. Spotkanie w SP Sokołowice było ważnym wątkiem upamiętniania 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę, przypadającej w 2018 roku. Dopełnieniem programu spotkania partnerskiego była wizyta z przewodnikiem w byłym nazistowskim obozie koncentracyjnym Gross-Rosen w Rogoźnicy oraz spacer po Wrocławiu śladami pomników poświęconych ofiarom XX-wiecznych totalitaryzmów.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu spotkania, szczególnie Paniom z KGW w Boguszycach, za przygotowanie poczęstunku dla naszych gości. Finał projektu odbędzie się w październiku br. w Budapeszcie, gdzie zaprezentowane zostaną krótkie filmy-wywiady z udziałem seniorów i młodego pokolenia z wypowiedziami nt. „Niepodległości”, „Wolności”, „Wojny”.

Zdjecia z tego wydarzenia możecie zobaczyć TUTAJ 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.