Zespoły

GOK organizuje, prowadzi i wspiera amatorską działalność artystyczną. Pod naszym patronatem w świetlicach wiejskich aktywnie działała 31 grup artystycznych: 15 zespołów dorosłych oraz 16 grup dziecięcych i młodzieżowych - zespołów wokalnych, teatralnych i tanecznych.

Zespoły, pod kierunkiem instruktorów GOK, odbywają w świetlicach regularne próby, podczas których wzbogacają swój repertuar i podnoszą poziom artystyczny.

Chętnie uczestniczą w konkursach, przeglądach, festiwalach oraz festynach nie tylko na terenie gminy, ale także w kraju i za granicą.

Wszystkie zespoły posiadają komplety strojów ludowych, które są sukcesywnie uzupełniane o nowe elementy.

1. Zespół Śpiewaczy „Zazula” z Poniatowic
W 2015 roku obchodził 40 – lecie działalności artystycznej. Kierownikiem zespołu jest Urszula Kowal, opiekunem artystycznym instruktor GOK Zofia Matuszewska. a akompaniatorem Mirosław Jankowski (akordeon). Często instrumentem towarzyszącym są także skrzypce (Władysław Pytel). Członkami zespołu są mieszkańcy dwóch połączonych ze sobą miejscowości – Poniatowic i Ligoty Polskiej. Do repertuaru zespołu należą m.in. pieśni obrzędowe, obyczajowe oraz kolędy i pastorałki . Zespół ma również bogaty repertuar pieśni dolnośląskich i śląskich.
Zespół posiada dwa komplety strojów ludowych: dolnośląski oraz stylizowany.
Najważniejsze wydarzenia:
 • udział w Festiwalu Kultury Polskiej „Kwiaty Polskie” w Nemenczynie na Litwie (2006)
 • laureat na Ogólnopolskim przeglądzie zespołów „Ziemia i Pieśń” w Szprotawie ( 2007)
 • udział w Dolnośląskim Święcie Folkloru „Pod Ślężą Śpiewanie” w Sobótce ( 2008)
 • udział w Przeglądzie zespołów śpiewaczych ,,Nad wodą śpiewanie” w Mietkowie oraz w XI Przeglądzie Folklorystycznym „Pod Dębami śpiewanie” w Dębnie Polskim k/Rawicza (2010)
 • udział Pani Katarzyny Bochenek z zespołu ZAZULA z Poniatowic w 46. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych 2012 w Kazimierzu Dolnym (2012)
 • udział w V Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska, koncert w Operze Wrocławskiej (2012)
 • udział w VIII Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska, koncert w Operze Wrocławskiej (2015)


2. Zespół śpiewaczy „Jenkowianki” z Jenkowic
Powstał na początku lat 80-tych. Repertuar zespołu to przede wszystkim stare pieśni ludowe, w dużej mierze pochodzące z regionu kieleckiego. Kierownikiem zespołu jest Grażyna Skiba, opiekunem artystycznym instruktor GOK Zofia Matuszewska a akompaniatorem Mirosław Jankowski.
Najważniejsze wydarzenia:
 • udział w Międzywojewódzkich Spotkaniach Grup Śpiewaczych „Ziemia i Pieśń” w Szprotawie (1997)
 • nagroda publiczności na Biesiadzie Zespołów Kresowych w Pielgrzymce k/Złotoryi (1998)
 • udział w Śląskim Konkursie Wypieku Ciast i Chleba w Krotoszycach (1999)
 • udział w Spotkaniach z Pieśnią Lwowską i Kresową „TA JOJ” w Jeleniej Górze (2000)
 • udział w nagraniu audycji telewizyjnej pt.: „Po co komu kultura ludowa” (2000)
 • udział w VIII Spotkaniach Grup Śpiewaczych „Ziemia i Pieśń” w Szprotawie (2000)


3. Kapela ludowa „Smyki”
Powstała w 1983 roku. Kierownikiem kapeli jest Zygmunt Maleszka a kierownikiem artystycznym instruktor GOK Marcin Dudek.

Instrumentarium zespołu to: 2 skrzypiec, 2 klarnety, akordeon, trąbka, kontrabas, bęben, werbel, skrzypce diabelskie. Zespół wykonuje polskie i zagraniczne utwory ludowe oraz standardy światowe, w tym jazzowe. Z niesłabnącym powodzeniem koncertuje w Polsce jak również za granicą. W 1995 r. Fundacja Kultury Wsi w Warszawie przyznała kapeli Smyki prestiżową nagrodę „Szczebel do Kariery”, za propagowanie w kraju i za granicą polskiego folkloru.

Zapraszamy na oficjalną stronę internetową KAPELI SMYKI - kapelasmyki.pl


4. Zespół ludowy „Wyszogrodzianie”
Powstał w 1992 roku w Wyszogrodzie pod nazwą „Grubba”. Obecnie, od 2007 roku działa pod nazwą „Wyszogrodzianie” . Kierownikiem zespołu jest Leszek Grudzień a opiekunem artystycznym i akompaniatorem instruktor GOK Andrzej Prus.

Repertuar zespołu stanowi bogaty wybór polskich pieśni biesiadnych, ludowych, okolicznościowych, kresowych oraz kolęd i pastorałek, wykonywanych na 2-3 głosy mieszane.
Najważniejsze wydarzenia:
 • udział w przeglądzie „Nad Wodą Śpiewanie” w Mietkowie (2010)
 • tytuł laureata na IX Międzygminnym Przeglądzie Grup Kolędniczych "Pastorałka", Ligota Polska 2014
 • udział w przeglądzie KRESOVIANA w Bolesławcu (2014)
 • I nagroda na Festiwalu Kultury Ludowej w Wilkowie (2014)
 • udział w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru KLENOVSKÁ RONTOUKA w m. Klenovec/Słowacja (2015)


5. Teatr ludowy „Smolniacy”
Kilkunastoosobowy, wielopokoleniowy amatorski teatr ludowy, prezentujący zarówno duże formy obrzędowe, jak i małe scenki kabaretowe. Powstał w 1996 roku. Kierownikiem jest Barbara Kowalik. W swoim repertuarze teatr posiada m.in. spektakle obrzędowe o tematyce wiosennej i bożonarodzeniowej, programy rozrywkowe, kabaretowe i biesiadne. Jest to jedyna tego typu grupa działająca na terenie gminy Oleśnica. Zespół regularnie występuje na wszystkich gminnych imprezach organizowanych przez GOK Oleśnica. Wielokrotnie zdobywał tytuł laureata na międzygminnych przeglądach artystycznych. Jedną z inicjatyw, zrealizowanych wspólnie ze „Smolniakami” było I Pionierskie Spotkanie Kabaretów Wiejskich „Letko Młotkiem”, które miało miejsce w lutym 2010 roku, Spotkanie Kabaretowe w Smolnej było pierwszą po latach tego typu imprezą w Gminie Oleśnica. Ideą zespołu jest podtrzymanie tradycji ludowego humoru i wsparcie dla artystów, którzy w środowisku lokalnym nie mają wielu okazji aby zaprezentować swoją twórczość.


6. Zespół Śpiewaczy „Wianki”
Ludowy zespół a cappella. Powstał i działa od 1997 r. w miejscowości Wszechświęte. Wykonuje polskie pieśni ludowe, kresowe, kolędy i pastorałki., w układzie 2-4 głosowym. Kierownikiem zespołu jest Jolanta Kucharska , opiekunem artystycznym instruktor GOK Zofia Matuszewska.
Najważniejsze wydarzenia:
 • Ogólnopolskie Spotkaniach Grup Śpiewaczych „Ziemia i Pieśń” w Szprotawie (1997, 2000, 2006)
 • Przegląd „Pod Ślężą Śpiewanie” w Sobótce (1998 – I miejsce), podczas
 • Biesiady Zespołów Kresowych w Pielgrzymce (1998 – V miejsce).
 • Przegląd Piosenki Lwowskiej i Kresowej „TA JOJ” w Jeleniej Górze (2000 – II miejsce, 2001 – III miejsce, 2004 – II miejsce).
 • GRAND PRIX w Konkursie Kolęd i Pastorałek w Cieszkowie (2000) i
 • Tytuł laureata na XV Międzygminnym Przeglądzie Grup Kolędniczych „Pastorałka” w 2010 roku.
 • udział w Festwalu VIZ VENE VIRAG w m. Tata/ Węgry (2015)
 • Do sukcesów zespołu należą również zagraniczne występy: w Budapeszcie w 2007 oraz koncerty dla Polonii we Włoszech w 2008 roku.


7. Zespół „Krzeczyniacy” z Krzeczyna
Powstał w 1997 r. Przy akompaniamencie akordeonu wykonuje pieśni ludowe z różnych regionów kraju, pieśni biesiadne, kolędy i pastorałki. Kierownikiem zespołu jest Jolanta Idziak a opiekunem artystycznym i akompaniatorem Andrzej Prus (instruktor GOK Oleśnica).
Najważniejsze wydarzenia:
 • I nagroda na Przeglądzie Piosenki Lwowskiej i Kresowej „TA JOJ” w Jeleniej Górze ( 2006)
 • I nagroda na Przeglądzie Zespołów Ludowych w Pieskach k/Międzyrzecza (2007)
 • II Nagroda w Górze w Konkursie Piosenki Lwowskiej i Wileńskiej (2007)
 • udział zespołu III Przeglądzie Zespołów Ludowych „Biskupicki Złoty Kłos” w Biskupicach Oławskich (2015)


8. Zespół ludowy „Pokolenia”
Powstał w 1997 roku w Ligocie Małej. Kierownikiem zespołu jest Tadeusz Gola a opiekunem artystycznym instruktor GOK Zofia Matuszewska.

W bogatym repertuarze zespołu znajdują się bardzo stare i mało znane pieśni ludowe i pastorałki z różnych regionów Polski, które wykonywane są przy akompaniamencie akordeonu i bębna.
Najważniejsze wydarzenia:
 • I nagroda na Przeglądzie kolęd i pastorałek „Herodiada” w Cieszkowie (2005)
 • udział w Dolnośląskiej Liście Przebojów Radia Wrocław ( 2005, 2010)
 • nagroda w Przeglądzie Piosenki Lwowskiej i Kresowej „TA JOJ” (2006)
 • udział Ogólnopolskich Spotkaniach Kapel i Zespołów Ludowych w Kwidzyniu
 • udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym Klenovska Rontouka” na Słowacji (2007)
 • udział zespołu w II Festiwal Kultury Ludowej w Wilkowie (2015)


9. Kapela Folkowa „Każdy Sobie”
Powstała wiosną 1997 r. Sześcioosobowa grupa wokalno-instrumentalna wykonuje piosenki ludowe z różnych regionów kraju, pieśni kresowe, patriotyczne, kolędy, piosenki biesiadne oraz standardy rozrywkowe. Repertuar zespołu cechują oryginalne, własne opracowania muzyczne, śpiew 2-głosowy oraz ciekawe aranżacje instrumentalne. Zespół jest laureatem wielu nagród na festiwalach i przeglądach w kraju i za granicą m.in.: w Ambasadzie Polskiej w Pradze, w Ostrawie podczas obchodów Dni Dolnego Śląska, na Festiwalu Folkloru „Klenovska Rontouka” na Słowacji i na Litwie. W 2001 roku wokalistki zespołu zostały zaproszone do udziału w sesji nagraniowej płyty Gorana Bregovica i Krzysztofa Krawczyka „Daj mi drugie życie”, która odbyła się w Belgradzie. Na płycie możemy znaleźć takie przeboje jak: "Mój Przyjacielu", "Ojda Ojda", "Gdybyś Była moja" lub "Płatna Miłość". Śpiewając „chórki” wokalistki towarzyszyły artystom podczas festiwali w Sopocie i Opolu (2001-2003) oraz uczestniczyły w nagraniu teledysków. W 2009 roku kapela zdobyła tytuł laureata eliminacji XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Księdza Kazimierza Szwarlika, które odbywały się w Zielonej Górze. W finale festiwalu, który odbył się w Będzinie, kapela zajęła III miejsce w kategorii zespołów wokalno-instrumentalnych, pokonując tym samym 1702 zgłoszone zespoły. W 2015 roku kapela brała udział w IV. Kistarcsai Kakasfőző Fesztiválr - Festiwal Koguta w m. Kistarcsa (Węgry).

Skład kapeli: Dorota Bartczak - wokal, skrzypce; Zofia Matuszewska - wokal, flet prosty; Mirosław Jankowski - kontrabas, Andrzej Prus - akordeon; Marcin Dudek - klarnet, Piotr Michałowski – gitara.


10. Zespół śpiewaczy „Karolinki” z Bystrego
Powstał w 1998 r. W repertuarze zespołu znajdują się polskie pieśni ludowe w układach 2-3 głosowych oraz kolędy z akompaniamentem akordeonu.

Kierownikiem zespołu jest Renata Kucharska, opiekunem artystycznym instruktor GOK Zofia Matuszewska, a akompaniatorem Mirosław Jankowski.
Najważniejsze wydarzenia:
 • I nagroda na Przeglądzie Piosenki Lwowskiej i Kresowej „TA JOJ” w Jeleniej Górze (2001)
 • I nagroda na V Muzycznych Spotkaniach z Folklorem w ……(2007)


11. Zespół ludowy „Ligocianie”
Powstał w 2002 r. w Ligocie Wielkiej. W repertuarze zespołu można znaleźć pieśni ludowe, kolędy i pastorałki z akompaniamentem akordeonu i bębna oraz spektakle o tematyce obrzędowej: wiosennej, wielkanocnej i bożonarodzeniowej. Kierownikiem zespołu jest Henryka Pelczarska, opiekunem artystycznym jest Zofia Matuszewska instruktor GOK, a akompaniatorem Mirosław Jankowski.
Najważniejsze wydarzenia:
 • udział w Przeglądzie Piosenki Lwowskiej i Wileńskiej w Górze (2005)
 • udział w Przeglądzie „Pod Ślężą Śpiewanie” w Sobótce oraz w Szklarskiej Porębie na Dożynkach (2006),
 • udział Dożynkach w Górze (2007).
 • udział w Przeglądzie „Śpiewanie Pod Dębami” w Dębnie Polskim k/Rawicza (2006, 2009, 2010)
 • prezentacja obrzędu wielkanocnego w Ratowicach k/Wrocławia (2010)
 • udział zespołu III Przeglądzie Zespołów Ludowych „Biskupicki Złoty Kłos” w Biskupicach Oławskich (2015)


12. Zespół śpiewaczy Jarzębina z Sokołowic
Powstał w 2004 r. w Sokołowicach. Wykonuje polskie pieśni ludowe z różnych regionów, przyśpiewki, pieśni kresowe, biesiadne, obrzędowe, kolędy i pastorałki. Kierownikiem zespołu jest Krystyna Zięba a opiekunem artystycznym i akompaniatorem instruktor GOK Andrzej Prus.
Najważniejsze wydarzenia:
 • wyróżnienie na Ogólnopolskim Spotkaniu Zespołów Śpiewaczych „Ziemia i Pieśń” w Szprotawie (2004)
 • udział i V miejsce w konkursie Dolnośląskiej Listy Przebojów Ludowych organizowanym prze PR Wrocław (2005)
 • I nagroda na Festiwalu Piosenki Lwowskiej i Wileńskiej w Górze (2007)
 • wyróżnienie na Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych podczas Międzynarodowych Targów Agroturystycznych w Złotowie (2008)
 • udział w Festiwalu Sera i Twarogu w Międzyborzu (2015)


13. Zespół śpiewaczy „Boguszyczanie” z Boguszyc
Powstał w maju 2013 roku. Wykonuje pieśni ludowe z różnych regionów polski, pieśni kresowe, biesiadne i kolędy. Kierownikiem zespołu i akompaniatorem jest instruktor GOK Rafał Czepiżak.
Najważniejsze wydarzenia:
 • udział w Festiwalu Piosenki Kresowej "Kresowiana" w Gorzowie Wielkopolskim (2014)
 • udział w przeglądzie KRESOVIANA w Bolesławcu (2014)
 • audycja PR WROCŁAW w Gminie Oleśnica z udziałem zespołu (2015)
 • zwycięstwo w Radiowej Liście Przebojów PR Wrocław i nagranie płyty promocyjnej (2015)
 • laureat Międzygminnego Przeglądu Grup Kolędniczych "Pastorałka" w Ligocie Polskiej (2015)


14. Chór UNA VOCE
Powstał w 2013 roku. Kierownikiem organizacyjnym, artystycznym i dyrygentem chóru jest Andrzej Prus (instruktor GOK).
Najważniejsze wydarzenia:
 • Grand Prix Międzygminnego Przeglądu Grup Kolędniczych "Pastorałka" w Ligocie Polskiej (2014)
 • laureat Międzygminnego Przeglądu Grup Kolędniczych "Pastorałka" w Ligocie Polskiej (2015)


15. Teatrzyk „Retro” z Ostrowiny
Teatrzyk „Retro” z Ostrowiny został założony w lutym 2016 r. Zespół ma już na koncie kilkanaście występów m.in. podczas spotkań Wójta Gminy Oleśnica z Seniorami, Dnia Animatora Kultury i Sportu, Artystycznego Jarmarku Wielkanocnego w Oleśnicy oraz IV Międzynarodowego Festiwalu Folkloru, połączonego z Dożynkami Gminnymi i Dożynkami Sołectwa Ostrowina. W swym repertuarze zespół prezentuje znane, polskie piosenki z lat 50-tych, 60-tych. Oprócz śpiewu, członkowie Teatrzyku skupiają się grze aktorskiej, doborze rekwizytów, czy strojów, nawiązujących do wykonywanego przez siebie repertuaru. Kierownikiem zespołu jest Alina Żarecka, a instruktorem Maria Byzia.


16. "Rzędowianie”
Zespół folklorystyczny z Boguszyc, którego nazwa podchodzi określenia „Rzędów”, czyli dawnej nazwy miejscowości Boguszyce. Zespół debiutował podczas XIX Przeglądu Zwyczajów i Obrzędów Wiosennych i Wielkanocnych „Kogutek” w 2016 roku. „Rzędowianie” zaprezentowali się m.in podczas Pikniku z Kulturą i Sportem, Dnia Animatora Kultury i Sportu, Międzygminnego Przeglądu Grup Kolędniczych „Pastorałka” oraz spotkań Wójta Gminy Oleśnica z seniorami, poprowadzili również część obrzędową podczas IV Międzynarodowego Festiwalu Folkloru, Dożynek Sołeckich i Gminnych. Kierownikiem zespołu jest Pani Maria Kapała, a instruktorem Zofia Matuszewska (animator GOK Oleśnica). Zespół występuje przy akompaniamencie akordeonu Mirosława Jankowskiego (pracownika GOK Oleśnica).


17. Grupa teatralno – pantomimiczna „Ligotki"
z Ligoty Polskiej / Poniatowic działa przy Gminny Ośrodku Kultury Oleśnica. Tworzą ją dzieci w wieku od 6 do 11 lat, które spotykają się i wspólnie trenują już od października 2014 roku. Zespół prowadzony jest przez zawodowego mima, Andrzeja Kozłowskiego, byłego aktora Wrocławskiego Teatru Pantomimy Henryka Tomaszewskiego. Dzieci brały udział m.in. w Świdnickich Przeglądach Zespołów Kolędniczych (podczas XXIV przeglądu podbiły serca widzów spektaklem „Jasełka bez słów”, zdobywając jedną z głównych nagród), XXII Międzygminnym Przeglądzie Grup Kolędniczych „Pastorałka”, podczas którego znalazły się w gronie finalistów oraz XX Przeglądu Zwyczajów i Obrzędów Wiosennych i Wielkanocnych „Kogutek”, gdzie zachwyciły widzów przedstawieniem bez słów „Zmartwychwstanie”.


18. Falkon Dance
Dziecięca formacja Hip - Hopowa z Sokołowic, prowadzona przez Bartłomieja Piaseckiego – instruktora tańca współpracującego z GOK Oleśnica. Grupa brała udział m.in. w Turnieju Tańca o Puchar Starosty Oleśnickiego, a podczas XIX zawodów zajęła I miejsce.


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.