„Smaki Gminy Oleśnica” i gwiazdy disco-polo

Przepiękna słoneczna pogoda, kilkunastu wystawców i piętnaście zespołów ludowych nie tylko z Gminy Oleśnica – tak prezentował się Jarmark Produktu Lokalnego „Smaki Gminy Oleśnica”, który odbył się w sobotę 21.08.2021 roku w Bystrem.

Zanim Jarmark się rozpoczął, to w miejscowym kościele została odprawiona Msza św. dożynkowa w intencji rolników oraz w podziękowaniu za tegoroczne plony. W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych z Marcinem Kasiną – wójtem Gminy Oleśnica na czele.

Po Eucharystii na boisku sportowym w Bystrem rozpoczął się Jarmark Produktu Lokalnego „Smaki Gminy Oleśnica”. Swoje produktu kulinarne i rękodzielnicze prezentowały Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Oleśnica w namiotach wystawienniczych, które zostały nam użyczone przez LGD Dobra Widawa. Na murawie swoje pyszności i rękodzieła prezentowali m.in. KGW Ostrowina, KGW w Boguszycach, KGW w Świerznej, KGW Zarzysko, KGW w Smolnej „Na Obcasach”, KGW Spalice, sołectwo Sokołowice, KGW Poniatowice, KGW w Krzeczynie oraz KGW w Bystrem „Po nitce do kłębka”. Goście wydarzenia mogli także skorzystać ze stoiska Urzędu Gminy Oleśnica i wziąć udział w spisie powszechnym lub dowiedzieć się wszystkiego o programie „Czyste powietrze”. Wśród wystawców byli obecni także wolontariusze Fundacji „Żyj dla innych”, Pasieka „Gutek” oraz Pasieka „Aurelka”. Można było także nabyć słodkości od „Zapieczonej”, serów wędzonych czy ręcznie robionych maskotek. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci a wśród nich m.in. dmuchańców i animacji przygotowanych przez pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej w Boguszycach.

Na scenie królowała natomiast muzyka folkowa, którą pielęgnują i zaprezentowały zespoły nie tylko z Gminy Oleśnica. Koncert otwarł zespół „Wianki”, po nim oficjalnie Jarmark rozpoczął Marcin Kasina, wójt Gminy Oleśnica oraz Monika Małobęcka-Wzgarda, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Oleśnica. Następnie scenę opanowały zespoły Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach: Zespół Pieśni i Tańca „Przygodzice” oraz Zespół Tańca Ludowego „Kosynierzy”. Po gościach z Wielkopolski swój repertuar zaprezentowała „Kapela Smyki”, „Fajne Babki” z Boguszyc, „Jarzębina” z Sokołowic, „Ligocianie” z Ligoty Wielkiej, teatrzyk „Retro” z Ostrowiny, „Wyszogrodzianie” z Wyszogrodu, „Zazula” z Poniatowic, „Boguszyczanie” z Boguszyc, „Leszczynki” z Dobroszyc, „Rzędowianie” z Boguszyc-Osiedla, „Pokolenia” z Ligoty Małej oraz „Karolinki” z Bystrego.

Po zakończonym Jarmarku i koncercie zespołów ludowych przyszedł czas na wieczorny koncert gwiazd disco-polo. Jako pierwszy publiczność roztańczył zespół „Long and Junior”. Swoimi przebojami porwali ponad pół tysiąca osób zgromadzonych na boisku w Bystrem. Na zakończenie tego wyjątkowego dnia i wieczoru koncert dał zespół „MIG”.

Dziękujemy wszystkim, dzięki którym ta wyjątkowa sobota była radosna, kolorowa i przepyszna!