Zespoły
-
BOGUSZYCZANIE
Powstał w maju 2013 roku. Wykonuje pieśni ludowe z różnych regionów polski, pieśni kresowe, biesiadne i kolędy. Kierownikiem zespołu i akompaniatorem jest instruktor GOK Rafał Czepiżak.
- laureat Międzygminnego Przeglądu Grup Kolędniczych "Pastorałka" w Ligocie Polskiej (2015)
- zwycięstwo w Radiowej Liście Przebojów PR Wrocław i nagranie płyty promocyjnej (2015)
- audycja PR WROCŁAW w Gminie Oleśnica z udziałem zespołu (2015)
- udział w przeglądzie KRESOVIANA w Bolesławcu (2014)
- udział w Festiwalu Piosenki Kresowej "Kresowiana" w Gorzowie Wielkopolskim (2014)
-
JARZĘBINA
Powstał w 2004 r. w Sokołowicach. Wykonuje polskie pieśni ludowe z różnych regionów, przyśpiewki, pieśni kresowe, biesiadne, obrzędowe, kolędy i pastorałki. Kierownikiem zespołu jest Krystyna Zięba a opiekunem artystycznym i akompaniatorem instruktor GOK Andrzej Prus.
- udział w Festiwalu Sera i Twarogu w Międzyborzu (2015)
- wyróżnienie na Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych podczas Międzynarodowych Targów Agroturystycznych w Złotowie (2008)
- I nagroda na Festiwalu Piosenki Lwowskiej i Wileńskiej w Górze (2007)
- udział i V miejsce w konkursie Dolnośląskiej Listy Przebojów Ludowych organizowanym prze PR Wrocław (2005)
- wyróżnienie na Ogólnopolskim Spotkaniu Zespołów Śpiewaczych „Ziemia i Pieśń” w Szprotawie (2004)
-
KAROLINKI
Powstał w 1998 r. W repertuarze zespołu znajdują się polskie pieśni ludowe w układach 2-3 głosowych oraz kolędy z akompaniamentem akordeonu.
Kierownikiem zespołu jest Renata Kucharska, opiekunem artystycznym instruktor GOK Zofia Matuszewska, a akompaniatorem Mirosław Jankowski.- I nagroda na V Muzycznych Spotkaniach z Folklorem w ……(2007)
- I nagroda na Przeglądzie Piosenki Lwowskiej i Kresowej „TA JOJ” w Jeleniej Górze (2001)
-
POKOLENIA
Powstał w 1997 roku w Ligocie Małej. Kierownikiem zespołu jest Tadeusz Gola a opiekunem artystycznym instruktor GOK Zofia Matuszewska. <br><br> W bogatym repertuarze zespołu znajdują się bardzo stare i mało znane pieśni ludowe i pastorałki z różnych regionów Polski, które wykonywane są przy akompaniamencie akordeonu i bębna.
- udział zespołu w II Festiwal Kultury Ludowej w Wilkowie (2015)
- udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym Klenovska Rontouka” na Słowacji (2007)
- udział Ogólnopolskich Spotkaniach Kapel i Zespołów Ludowych w Kwidzyniu
- nagroda w Przeglądzie Piosenki Lwowskiej i Kresowej „TA JOJ” (2006)
- udział w Dolnośląskiej Liście Przebojów Radia Wrocław ( 2005, 2010)
- I nagroda na Przeglądzie kolęd i pastorałek „Herodiada” w Cieszkowie (2005)
-
RZĘDOWIANIE
Zespół folklorystyczny z Boguszyc, którego nazwa podchodzi określenia „Rzędów”, czyli dawnej nazwy miejscowości Boguszyce. Zespół debiutował podczas XIX Przeglądu Zwyczajów i Obrzędów Wiosennych i Wielkanocnych „Kogutek” w 2016 roku. „Rzędowianie” zaprezentowali się m.in podczas Pikniku z Kulturą i Sportem, Dnia Animatora Kultury i Sportu, Międzygminnego Przeglądu Grup Kolędniczych „Pastorałka” oraz spotkań Wójta Gminy Oleśnica z seniorami, poprowadzili również część obrzędową podczas IV Międzynarodowego Festiwalu Folkloru, Dożynek Sołeckich i Gminnych. Kierownikiem zespołu jest Pani Maria Kapała, a instruktorem Zofia Matuszewska (animator GOK Oleśnica). Zespół występuje przy akompaniamencie akordeonu Mirosława Jankowskiego (pracownika GOK Oleśnica).
-
RETRO
Teatrzyk „Retro” z Ostrowiny został założony w lutym 2016 r. Zespół ma już na koncie kilkanaście występów m.in. podczas spotkań Wójta Gminy Oleśnica z Seniorami, Dnia Animatora Kultury i Sportu, Artystycznego Jarmarku Wielkanocnego w Oleśnicy oraz IV Międzynarodowego Festiwalu Folkloru, połączonego z Dożynkami Gminnymi i Dożynkami Sołectwa Ostrowina. W swym repertuarze zespół prezentuje znane, polskie piosenki z lat 50-tych, 60-tych. Oprócz śpiewu, członkowie Teatrzyku skupiają się grze aktorskiej, doborze rekwizytów, czy strojów, nawiązujących do wykonywanego przez siebie repertuaru. Kierownikiem zespołu jest Wacława Krzak, a instruktorem Maria Byzia.
-
UNA VOCE
Powstał w 2013 roku. Kierownikiem organizacyjnym, artystycznym i dyrygentem chóru jest Andrzej Prus (instruktor GOK).
- laureat Międzygminnego Przeglądu Grup Kolędniczych "Pastorałka" w Ligocie Polskiej (2015)
- Grand Prix Międzygminnego Przeglądu Grup Kolędniczych "Pastorałka" w Ligocie Polskiej (2014)
-
LIGOCIANIE
Powstał w 2002 r. w Ligocie Wielkiej. W repertuarze zespołu można znaleźć pieśni ludowe, kolędy i pastorałki z akompaniamentem akordeonu i bębna oraz spektakle o tematyce obrzędowej: wiosennej, wielkanocnej i bożonarodzeniowej. Kierownikiem zespołu jest Henryka Pelczarska, opiekunem artystycznym jest Zofia Matuszewska instruktor GOK, a akompaniatorem Mirosław Jankowski.
- udział zespołu III Przeglądzie Zespołów Ludowych „Biskupicki Złoty Kłos” w Biskupicach Oławskich (2015)
- prezentacja obrzędu wielkanocnego w Ratowicach k/Wrocławia (2010)
- udział w Przeglądzie „Śpiewanie Pod Dębami” w Dębnie Polskim k/Rawicza (2006, 2009, 2010)
- udział Dożynkach w Górze (2007).
- udział w Przeglądzie „Pod Ślężą Śpiewanie” w Sobótce oraz w Szklarskiej Porębie na Dożynkach (2006),
- udział w Przeglądzie Piosenki Lwowskiej i Wileńskiej w Górze (2005)
-
SMOLNIACY
Kilkunastoosobowy, wielopokoleniowy amatorski teatr ludowy, prezentujący zarówno duże formy obrzędowe, jak i małe scenki kabaretowe. Powstał w 1996 roku. Kierownikiem jest Barbara Kowalik. W swoim repertuarze teatr posiada m.in. spektakle obrzędowe o tematyce wiosennej i bożonarodzeniowej, programy rozrywkowe, kabaretowe i biesiadne. Jest to jedyna tego typu grupa działająca na terenie gminy Oleśnica. Zespół regularnie występuje na wszystkich gminnych imprezach organizowanych przez GOK Oleśnica. Wielokrotnie zdobywał tytuł laureata na międzygminnych przeglądach artystycznych. Jedną z inicjatyw, zrealizowanych wspólnie ze „Smolniakami” było I Pionierskie Spotkanie Kabaretów Wiejskich „Letko Młotkiem”, które miało miejsce w lutym 2010 roku, Spotkanie Kabaretowe w Smolnej było pierwszą po latach tego typu imprezą w Gminie Oleśnica. Ideą zespołu jest podtrzymanie tradycji ludowego humoru i wsparcie dla artystów, którzy w środowisku lokalnym nie mają wielu okazji aby zaprezentować swoją twórczość.
-
WYSZOGRODZIANIE
Powstał w 1992 roku w Wyszogrodzie pod nazwą „Grubba”. Obecnie, od 2007 roku działa pod nazwą „Wyszogrodzianie” . Kierownikiem zespołu jest Leszek Grudzień a opiekunem artystycznym i akompaniatorem instruktor GOK Andrzej Prus.
Repertuar zespołu stanowi bogaty wybór polskich pieśni biesiadnych, ludowych, okolicznościowych, kresowych oraz kolęd i pastorałek, wykonywanych na 2-3 głosy mieszane.- udział w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru KLENOVSKÁ RONTOUKA w m. Klenovec/Słowacja (2015)
- I nagroda na Festiwalu Kultury Ludowej w Wilkowie (2014)
- udział w przeglądzie KRESOVIANA w Bolesławcu (2014)
- tytuł laureata na IX Międzygminnym Przeglądzie Grup Kolędniczych "Pastorałka", Ligota Polska 2014
- udział w przeglądzie „Nad Wodą Śpiewanie” w Mietkowie (2010)
-
ZAZULA
W 2015 roku obchodził 40 – lecie działalności artystycznej. Kierownikiem zespołu jest Urszula Kowal, opiekunem artystycznym instruktor GOK Zofia Matuszewska. a akompaniatorem Mirosław Jankowski (akordeon). Często instrumentem towarzyszącym są także skrzypce (Władysław Pytel). Członkami zespołu są mieszkańcy dwóch połączonych ze sobą miejscowości – Poniatowic i Ligoty Polskiej. Do repertuaru zespołu należą m.in. pieśni obrzędowe, obyczajowe oraz kolędy i pastorałki . Zespół ma również bogaty repertuar pieśni dolnośląskich i śląskich.
Zespół posiada dwa komplety strojów ludowych: dolnośląski oraz stylizowany.- udział w VIII Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska, koncert w Operze Wrocławskiej (2015)
- udział w V Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska, koncert w Operze Wrocławskiej (2012)
- udział Pani Katarzyny Bochenek z zespołu ZAZULA z Poniatowic w 46. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych 2012 w Kazimierzu Dolnym (2012)
- udział w Przeglądzie zespołów śpiewaczych ,,Nad wodą śpiewanie” w Mietkowie oraz w XI Przeglądzie Folklorystycznym „Pod Dębami śpiewanie” w Dębnie Polskim k/Rawicza (2010)
- udział w Dolnośląskim Święcie Folkloru „Pod Ślężą Śpiewanie” w Sobótce ( 2008)
- laureat na Ogólnopolskim przeglądzie zespołów „Ziemia i Pieśń” w Szprotawie ( 2007)
- udział w Festiwalu Kultury Polskiej „Kwiaty Polskie” w Nemenczynie na Litwie (2006)
-
SMYKI
Powstała w 1983 roku. Kierownikiem kapeli jest Zygmunt Maleszka a kierownikiem artystycznym instruktor GOK Marcin Dudek.
Instrumentarium zespołu to: 2 skrzypiec, 2 klarnety, akordeon, trąbka, kontrabas, bęben, werbel, skrzypce diabelskie. Zespół wykonuje polskie i zagraniczne utwory ludowe oraz standardy światowe, w tym jazzowe. Z niesłabnącym powodzeniem koncertuje w Polsce jak również za granicą. W 1995 r. Fundacja Kultury Wsi w Warszawie przyznała kapeli Smyki prestiżową nagrodę „Szczebel do Kariery”, za propagowanie w kraju i za granicą polskiego folkloru.
Zapraszamy na oficjalną stronę internetową KAPELI SMYKI - kapelasmyki.pl -
WIANKI
Ludowy zespół a cappella. Powstał i działa od 1997 r. w miejscowości Wszechświęte. Wykonuje polskie pieśni ludowe, kresowe, kolędy i pastorałki., w układzie 2-4 głosowym. Kierownikiem zespołu jest Jolanta Kucharska , opiekunem artystycznym instruktor GOK Zofia Matuszewska.
- Do sukcesów zespołu należą również zagraniczne występy: w Budapeszcie w 2007 oraz koncerty dla Polonii we Włoszech w 2008 roku.
- udział w Festwalu VIZ VENE VIRAG w m. Tata/ Węgry (2015)
- Tytuł laureata na XV Międzygminnym Przeglądzie Grup Kolędniczych „Pastorałka” w 2010 roku.
- GRAND PRIX w Konkursie Kolęd i Pastorałek w Cieszkowie (2000) i
- Przegląd Piosenki Lwowskiej i Kresowej „TA JOJ” w Jeleniej Górze (2000 – II miejsce, 2001 – III miejsce, 2004 – II miejsce).
- Biesiady Zespołów Kresowych w Pielgrzymce (1998 – V miejsce).
- Przegląd „Pod Ślężą Śpiewanie” w Sobótce (1998 – I miejsce), podczas
- Ogólnopolskie Spotkaniach Grup Śpiewaczych „Ziemia i Pieśń” w Szprotawie (1997, 2000, 2006)