GOK Oleśnica

„We are the Heart of Europe: Europe is our Home” / „Jesteśmy sercem Europy: Europa jest naszym domem”

Ponad czterdziestu młodych ludzi z siedmiu krajów Unii Europejskiej uczestniczyło w minionym tygodniu w projekcie Erasmus+ „We are the Heart of Europe: Europe is our Home”. W spotkaniu organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury Oleśnica wzięli udział goście z Hiszpanii, Włoch, Węgier, Grecji, Łotwy, Bułgarii i oczywiście Polski.


Każdego dnia uczestnicy brali udział w prezentacjach, warsztatach interaktywnych, obradach okrągłego stołu, seminariach, kreatywnych warsztatach i wielu dyskusjach. Ich tematem była m.in. sytuacja i przyszłość Unii Europejskiej oraz szanse dla młodych ludzi w kontekście obecnych zmian społecznych, politycznych i środowiskowych.

W programie znalazła się również wizyta w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Dobroszycach, gdzie uczestnicy poznali specyfikę działania placówki a także w Izbie Pamięci Gminy Oleśnica w Boguszycach. Przywitał tam wszystkich gospodarz gminy – Marcin Kasina, wójt Gminy Oleśnica. Młodzież wzięła również udział w warsztatach plastycznych, które poprowadził ceniony oleśnicki artysta Marcin Mrowicki – instruktor GOK Oleśnica oraz Małgorzata Puszczyńska z GOK Oleśnica. Wystawa powstałych prac odbyła się w czasie międzynarodowej konferencji we Wrocławiu.

Podczas pobytu w Boguszycach odbył się wieczór interkulturalny z koncertem zespołów ludowych „Boguszyczanie” i „Karolinki”, w ramach którego odbyła się prezentacja przysmaków kuchni poszczególnych krajów.

Kolejny dzień projektu młodzi spędzili we Wszechświętym, gdzie uczestnicy projektu prezentowali swoje kraje i organizacje partnerskie projektu. Odbyły się tam również m.in. warsztaty tańca tradycyjnego oraz warsztaty teatralne, które prowadziła Ewa Staroń z Centrum Inicjatyw Artystycznych we Wrocławiu. Wieczorem zakończył się performance „MAYN SHTETELE - pieśni z getta”.

Projektowy piątek to czas spędzony we Wrocławiu. Najpierw uczestnicy wzięli udział w panelu międzynarodowej konferencji projektu „Active debate of Citizens: they are the Heritage for the European Future”, promowanej przez włoską organizację „Activ EU Projekt”, której partnerem jest Gminny Ośrodek Kultury Oleśnica. W konferencji wzięło udział 15 partnerów z Europy. Podczas konferencji młodzież z projektu „We are the Heart of Europe: Europe is our Home” zaprezentowała Storytelling – film przygotowany w trakcie prac wcześniejszych dni pt. „Moja Europa – My Europe”.

Nie zabrakło również poznawania stolicy Dolnego Śląska, Oleśnicy i Gminy Oleśnica, gdzie we Wszechświętym, po kolejnych obradach, warsztatach i dyskusjach wzięli udział w koncercie zespołów „Boguszyczanie” i „Smyki”.

W dzień przed wyjazdem, po spotkaniu ewaluacyjnym, wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikat „Youth Pass” a następnie młodzi Europejczycy poznali historię Dolnego Śląska przez pryzmat Wrocławia.

Działania projektowe „We are the Heart of Europe: Europe is our Home” /„Jesteśmy sercem Europy: Europa jest naszym domem”, miały na celu wzmocnienie poczucia tożsamości przynależności do Europy oraz zachęcać do wielokulturowego dialogu. Spotkania w ramach programu Projektu koncentrowały się na promowaniu aktywnych tematów obywatelstwa europejskiego, takich jak świadomość wśród obywateli, zwłaszcza młodych ludzi, na temat przyszłości Europy oraz wyobrażenia, jakie napotykają młodzi ludzie na temat wyzwań, przed którymi stoi UE.
Projekt jest realizowany i finansowany dzięki wsparciu Narodowej Agencji – Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji – w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.

GALERIA ZDJĘĆ - kliknij.

Wróc do listy aktualności

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądar