ActivEU

„Europejski scenariusz po Brexicie” oraz „Europa, wzrost i zrównoważony rozwój” – to dwa tematy, które zdominowały międzynarodową konferencję projektu „Active debate of Citizens: they are the Heritage for the European Future”, promowanej przez włoską organizację „Activ EU Projekt”, której partnerem jest Gminny Ośrodek Kultury Oleśnica a głównym partnerem Związek Gmin Naxos i Taormina z Włoch (Unione dei Comuni del Comprensorio di Naxos a Taormina).

Pierwsza część konferencji odbyła się na auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu i zgromadziła kilkunastu uczestników z Włoch, Polski, Hiszpanii, Słowacji, Węgier, Rumunii, Łotwy, Szwecji, Bułgarii, Grecji, Litwy, Portugalii, Malty, Chorwacji, Estonii i Czech. Drugi dzień debaty odbył się we Wszechświętym.

Uczestnicy spotkania debatowali m.in. o wyzwaniach i problemach, jakie stanęły przed wspólnotą europejską wobec Brexitu. Jakie mogą być potencjalne scenariusze Unii Europejskiej wobec faktu wyjścia Wielkiej Brytanii? Czy tożsamość europejska ucierpiała w ten sposób? Czy możliwe są kolejne podobne kroki kolejnych państw? Jak podnieść świadomość europejską wśród młodych? Ale także jakie są wyzwania wobec zmian klimatycznych, kulturowych i społecznych w Europie? Jakie są wyzwania aby zapewnić zrównoważony rozwój naszego kontynentu?

Z takimi pytaniami musimy się skonfrontować jako Europejczycy w obecnym czasie i odpowiedzi m.in. na takie pytania szukali uczestnicy paneli dyskusyjnych.

W wzięli udział również uczestnicy projektu Erasmus+ realizowanego przez GOK Oleśnica „We are the Heart of Europe: Europe is our Home” / „Jesteśmy sercem Europy: Europa jest naszym domem”, którzy zaprezentowali Storytelling – film przygotowany w trakcie swojego projektu pt. „Moja Europa – My Europe”. Odbyła się także wystawa prac z warsztatów artystycznych o tematyce związanej z nazwą projektu.

Galeria zdjęć - kliknij.