GOK Oleśnica

Gminne Darcie Pierza we Wszechświętem

Siedem zespołów z całej Gminy Oleśnica wzięło udział w Gminnym Darciu Pierza, które odbyło się 3. grudnia w świetlicy we Wszechświętem.


Darcie pierza to tradycyjne oddzieranie z gęsich piór chorągiewek od twardszych stosin oraz oddzielanie puchu. Dawniej czynność ta była wykonywana ręcznie i właśnie w ten sposób odbywała się gminna konkurencja.

W tegorocznym Gminnym Darciu Pierza wzięły udział drużyny: Gminnego Ośrodka Kultury, KGW „Na obcasach” w Smolnej, zespół „Zazula” z Ligoty Polskiej, KGW Boguszyce „Fajne Babki”, Szkoła Podstawowa we Wszechświętem, zespół „Rzędowianie” z Boguszyc-Osiedla oraz KGW Wszechświęte.

Spotkanie otworzył Marcin Kasina – wójt Gminy Oleśnica a wśród drących pierze byli również Monika Małobęcka-Wzgarda – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Oleśnica, Tomasz Domal – radny Gminy Oleśnica oraz Maciej Syta – kierownik referatu oświaty i promocji Urzędu Gminy Oleśnica.

Po wyznaczonym czasie na darcie, każda z drużyn musiała z uzyskanego puchu przygotować poduszkę. Każda z drużyn zdobyła ex aequo pierwsze miejsce.

Podczas spotkania nie zabrakło wspólnego śpiewania i opowieści związanych z tradycją darcia pierza. Niegdyś kilkudniowe darcie pierza kończyło się poczęstunkiem lub zabawą, zwanymi wyskubkiem – spotkanie we Wszechświętem również zakończyło się wspólnym spotkaniem.

GALERIA ZDJĘĆ

Wróc do listy aktualności

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądar