GOK Oleśnica

Kącik Czytelnika z Domkiem dla Książek i Ławką Spotkań

Przepiękny teren zabytkowego parku, tuż przy ruinach pałacu w Boguszycach, staje się jeszcze lepszym miejscem. Od października zeszłego roku w tym miejscu jest siedziba Gminnego Ośrodka Kultury Oleśnica.


Już minionej jesieni zainicjował swoją działalność Park Pokoleń i Tradycji z Akademią Ekologiczną, który ulokowany jest właśnie w tym wyjątkowym miejscu.  - Wówczas z pomocą wielu chętnych – m.in. Marcina Kasiny, wójta Gminy Oleśnica a także wolontariuszy i przyjaciół Lokalnej Grupy Działania Dobra Widawa w Oleśnicy – usunięte zostały stare krzewy i suche drzewa. Boguszycki park pokazał ciekawe miejsca do tej pory nieodkryte. Od razu zrodziły się nam kolejne plany – mówi Monika Małobęcka-Wzgarda, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Oleśnica. Zasadzono krzewy zarówno owocowe jak i kwitnące. Przygotowano teren na zimę, aby wiosną działać dalej.

Wszystko to mogło się odbyć w ramach konkursu grantowego "Działaj lokalnie" finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Ośrodek "Działaj lokalnie" – Lokalna Grupa Działania Dobra Widawa.


Plany przy GOK-u nabrały rozpędu w ostatnim czasie. Powstał Kącik Czytelnika z Ławeczką Spotkań. Miejsce to ma swój ważny punkt w postaci pierwszego w naszej gminie Domku dla Książek. Zanim to się jednak mogło stać, trzeba było wiosną wyrównać teren i zasiać trawę. W całym parku powstały owadzie hotele, gdzie zapylacze już znajdują swoje miejsce.

- Zagospodarowanie przestrzeni polegało również na ogrodzeniu terenu drewnianym płotkiem oraz umieszczeniu w nim wspomnianej ławeczki i domku dla książek – wylicza Monika Małobęcka-Wzgarda. Samo przygotowanie i malowanie książkowego domku było okazją do wielopokoleniowego spotkania. – Kącik czytelnika to wyjątkowa oferta dla wszystkich w Parku Pokoleń przy EkoPracowni. Planujemy tu organizować wydarzenia kulturalne i integracyjne oraz warsztaty i zajęcia wielopokoleniowe o nawiązujące do tradycji i dziedzictwa niematerialnego a także ekologii – zapowiada dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Oleśnica. – Warto tu przyjść również bez szczególnych okazji. Po prostu: wziąć książkę, posiedzieć, poczytać i skorzystać z pięknego miejsca – dodaje.

Boguszycki Domek dla Książek będzie miał swoją kontynuację. - Już są przygotowywane kolejne domki w całej gminie. Wiosną przyszłego roku pojawią się one w kilku naszych wioskach – zapowiada Anna Łach, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Boguszycach. – Na pewno pochwalimy się kolejnymi działaniami propagującymi czytelnictwo od najmłodszych po najstarszych – dodaje Anna Łach i jednocześnie zaprasza do Punktów Bibliotecznych ulokowanych przy wiejskich świetlicach i oczywiście do siedziby Gminnej Biblioteki Publicznej, już od kilku miesięcy pod nowym adresem Boguszyce 118a.

„Kącik czytelnika z domkiem dla książek i ławką spotkań” realizowanego przez nieformalną grupę „Młodzi Duchem i Ciałem”, został dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Lokalna Grupa Działania Dobra Widawa.

Wróc do listy aktualności

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądar