GOK Oleśnica

Złota Chochla dla Spalic!

Podczas II Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich – „Chochla 2022” – Złotą Chochlę zdobyło KGW ze Spalic. Gospodynie i gospodarze rywalizowali przygotowując danie, którym głównym bohaterem była czerwona kapusta i to właśnie to warzywo było odmieniane przez wszystkie przypadki, nie tylko na stole.


Trudne zadanie miało jury konkursu, które musiał wybrać najlepsze spośród dwunastu wyjątkowych dań.

W tegorocznej Chochli udział wzięło dwanaście Kół Gospodyń Wiejskich z Bogusławic, Boguszyc,  Bystrego, Cieśli, Ligoty Polskiej, Ligoty Wielkiej, Poniatowic, Smardzowa, Sokołowic, Spalic, Świerznej i Wyszogrodu. Wszyscy uczestnicy najpierw, przy jednym stole pieczołowicie przygotowywali swoje dania. Na terenie przy świetlicy w Świerznej rozpalono kilkanaście kociołków opalanych drewnem a jeden stół pod wiatą stał się największą tego dnia w naszej gminie (a może i w całej Polsce) kuchnią pod gołym niebem. Zmieniająca się pogoda i nadciągająca burza z ulewnym deszczem przegoniła uczestników Chochli do świetlicy.  

Na stole królowały pierogi, zupy, mięsa… wszystko w oprawie modrej kapusty. Okazuje się jednak, że tradycyjne warzywo może być składnikiem nowszych dań, takich jak np. burgery.

Oprócz dań, gospodynie i gospodarze zaprezentowali na scenie swoje danie, opowiadając jego historię i sposób przygotowania. Również podczas prezentacji nie było ograniczeń jeśli chodzi o kreatywność… było dużo śpiewu, rymowanek, ale i przedstawień kabaretowych! Uczestnicy Turnieju musieli także wykazać się wiedzą o kapuście oraz tradycyjnymi przysłowiami o gospodarzach, gospodyniach, domowych zwyczajach i oczywiście kapuście.

Gospodarzami tegorocznej imprezy byli zwycięzcy pierwszej Chochli – KGW Świerzna. Na scenie oprócz prezentacji dań i KGW wystąpiły zaproszone zespoły „Leszczynki” i kapela „Smyki”.

Jury głównego konkursu w składzie: Małgorzata Oleniecka – LGD Dobra-Widawa, st. asp. Bernadeta Pytel – Komenda Powiatowa Policji w Oleśnicy, Jarosław Polański – GPK w Oleśnicy, Jarosław Telka – GOPS w Oleśnicy, Krzysztof Gawroński – WTZ Dobroszyce oraz Grzegorz Kijakowski – OlesnicaInfo.pl.

Trudna praca jurorów zaowocowała wynikami, w których triumfowało KGW Spalice. Srebrna Chochla pozostała w Cieślach a Brązowa tym razem trafiła do Smardzowa.

Równolegle do głównego konkursu odbyła się rywalizacja na najlepszy lokalny produkt owocowy.

Na bohatera przyszłorocznej Chochli został wybrany ryż.

Przypomnijmy, że Pierwszy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich odbył się w ubiegłym roku w Boguszycach, gdzie powstało pierwsze w Gminie Oleśnica KGW.

Wróc do listy aktualności

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądar